NJOFTIM: Aplikimi pėr tėrheqjen e 10%-shit mbyllet mė 6 Prill 2021

Tė nderuar kontribuues,
24 Mars 2021, FSKP u bėnė tthirje tė gjithė kontribuuesve tė FSKP-sė, qė ende nuk kane aplikuar pėr tėrheqjen e 10%-shit nga FSKP, se me datėn 6 Prill 2021 mbyllet afati pėr aplikim. Ky afat ėshtė i pėrcaktuar nė ligjin pėr Rimėkėmbje Ekonomike (Nr. 07/L-016), ku pėrcaktohet qė mundėsia pėr aplikim pėrfundon brenda 4-muajve nga data e hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji . Ligji pėr Rimėkėmbje Ekonomike ka hyrė nė fuēi me datėn 07 Dhjetor 2020. Ligji ėshtė publikuar nė Gazetėn Zyrtare mė 7 Dhjetor 2020, andaj afati prej 4 mujve pėrfundon mė 6 Prill 2021.


UDHEZIME RRETH APLIKIMIT PĖR TĖRHEQJEN E 10%

Tė nderuar kontribuues,

Aplikimi online nė FSKP, do tė filloj nga data 11.12.2020!

Mė poshtė mundė ti gjeni udhėzimet qė duhet ndjekur dhe informatat qė duhet tė plotėsoni nė mėnyrė qė aplikimi i juaj tė jetė i suksesshėm:
Ju lutem kujdesuni qė tė gjitha informatat tuaja tė jenė tė sakta, nė tė kundėrtėn, aplikimi i juaj nuk do tė pranohet dhe ju nuk do tė mundeni tė bėni tėrheqjen e mjeteve tuaja nga FSKP.
  • Aplikimi pėr tėrheqjen e 10%-shit do tė bėhet vetėm pėrmes internetit (do tė jetė njė link i ri (buton) nė uebfaqen e FSKP-se, qė do ta bėjmė publike sapo tė hyjė ligji nė fuqi) dhe jo fizikisht nė zyrėn e FSKP-se.
  • Aplikimi pėr tėrheqje mund tė bėhet nga ēdo kontribuues qė ka mjete nė FSKP.
  • Pagesa e 10% mund tė bėhet vetėm nė llogari personale bankare e qė ėshtė aktive dhe vetė nė bankat nė Kosovė (jo me llogari bankare tė ndonjė familjari apo tė kujtdo tjetėr).
  • Pagesa me llogari bankare nė bankat jashtė Kosovės nuk mund tė bėhet.
  • Pagesa me llogari bankare nė emėr tė biznesieve nuk mund tė bėhet.

Informatat qė duhet plotėsuar nga ana juaj janė:

1.    Emri Mbiemri
2.    Nr. personal 10 shifror (qė gjendet ne anėn e pasme tė letėrnjoftimit, shiko foton mė poshtė
3.    Emri i bankės nė tė cilėn e keni xhirollogarinė aktive
4.    Numri i xhirollogarisė bankare, numri 16 shifror (jo numri i kartelės), ju lutem bėni kujdes, pasi qė kartelat e reja bankare nuk e kanė numrin e xhirollogarisė por e kanė vetėm numrin e kartelės, nėse e vendosni numrin e kartelės nė aplikacion, nuk mundė tė realizohet pagesa e 10%, nė aplikacion patjetėr duhet tė shėnohet numri i xhirollogarisė, nėse nuk e dini numrin e xhirollogarisė suaj, kontaktoni bankėn tuaj pėr tė vėrtetuar numrin e xhirollogarisė.
5.    E-maili i juaj

*** "Numri i juaj personal duhet tė pėrputhet me numrin tuaj tė xhirollogarisė bankare, nė tė kundėrtėn, nėse nuk pėrputhen, nuk mundė tė bėhet pagesa e 10%". ***


Dhjetor 2020 - NJOFITM LIDHUR ME MUNDĖSINĖ E TĖRHEQJES SĖ 10% NGA FSKP

Kontribuues tė nderuar,

Ligji pėr rimėkėmbje ekonomike COVID-19 qė mundėson tėrheqjen prej 10% nga Fondet Pensionale, ka kaluar sot mė 04.12.2020 nė Parlament.

Ne jemi tė obliguar qė tė presim qė ky projektligj tė nėnshkruhet nga Presidenti i vendit e tė publikohet nė Fletoren Zyrtare e qė mė pas tė lejojmė aplikimin.

Pasi ligji tė hyjė nė fuqi, FSKP do ti bėjė tė ditura procedurat e aplikimit i cili do tė bėhet vetėm online dhe nuk do tė pranohet asnjė aplikim qė tė bėhet fizikisht nė zyret e FSKP-se.


Tetor 2020 - NJOFITM LIDHUR ME MUNDĖSINĖ E TĖRHEQJES SĖ 10% NGA FSKP

Kontribuues tė nderuar,

Ligji pėr rimėkėmbje ekonomike COVID-19 qė mundėson tėrheqjen prej 10% nga Fondet Pensionale, ka kaluar sot mė 12.10.2020 nė lexim tė pare nė Parlament.
Parlamenti duhet tė kalojė ligjin edhe nė leximin e dytė.
Pas leximit tė dytė ligji duhet tė dekretohet nga Presidenti.
Nė momentin qė dekretohet ligji nga Presidenti, detajet pėr aplikim do ti gjeni nė web faqen tonė.


Prill 2020 - NJOFTIM

Tė nderuar klientė, ju njoftojmė se Fondi vazhdon tė punoj nė orar tė rregullt nga ora 8:00 deri nė ora 16:00.
Pėr shkak tė masave mbrojtėse pėr parandalimin e infeksionit nga COVID-19, ju lusim qė pėr sigurinė tuaj dhe tonėn qė gjatė vizitės nė zyre tė FSKP-sė, tė jeni tė pajisur me doreza dhe maska, nėse nuk jeni tė pajisur me masa mbrojtėse nuk do tė mundemi tė ju shėrbejmė!
Kujdes po, panik jo!


Me respekt,
Fondi Slloveno Kosovar i Pensioneve!


Prill 2020 - COVID-19,  Efektet e pandemisė!

Fakti qė koronavirusi COVID-19 ėshtė bėrė njė kėrcėnim global ka kontribuar nė njė rėnie tė lirė nė tregun e aksioneve nė mars. Duke gjykuar nga zhvillimi i tregjeve financiare, infeksioni viral ka prekur pothuajse tė gjithė botėn, dhe intensiteti i rėnies sė indekseve tė aksioneve botėrore ėshtė njė nga mė tė mėdhatė nė historinė e operacioneve tė tregut botėror. Pėr tė zbutur efektet negative nė ekonomi, qeveritė dhe bankat qendrore kanė ndėrmarrė hapa relativisht vendimtarė drejt stimulit fiskal dhe monetar, tė cilat deri mė tani kanė pasur pak efekt, duke marrė parasysh pėrgjigjen nė tregjet financiare.

Rezerva Federale e Sh.B.A. uli normėn e saj tė interesit dy herė kėtė vit dhe tani ėshtė praktikisht zero, dhe Banka Qendrore Evropiane qė bėri prezantimin e njė numri masash stimuluese nė mbledhjen e fundit. Vendet mė tė prekura nga virusi tashmė kanė shpallur masa financiare pėr tė zbutur efektet e ekonomisė sė shkaktuar nga virusi.

Masat e koordinuara fiskale priten nė fushėn e zvogėlimit tė ngarkesave tatimore, huave pa interes pėr kompanitė dhe madje shpėrndarjen direkte tė parave qė po bėhet realitet nė Shtetet e Bashkuara. Qeveria e Republikės sė Kosovės, ka njoftuar njė sėrė masash pėr tė mbėshtetur ekonominė nga goditja e madhe qė po shkakton koronavirusi.

Pėrkundėr faktit se tė gjitha kėto masa janė duke u pėrgatitur pėr tė pėrshpejtuar rimėkėmbjen ekonomike pas tejaklimit tė pėrhapjes sė koronavirusit, tregjet financiare aktualisht janė plot konfuzion dhe pasiguri. Fakti ėshtė se efektet e masave do tė ndihen mė vonė, kur situata nė lidhje me pėrhapjen e infeksionit viral qetėsohet.

Nė situatėn aktuale, ėshtė e rėndėsishme tė mbajmė nė mend se nė tė kaluarėn, kemi pasur rėnie tė ngjashme nė tregjet financiare globale, por tregu ėshtė kthyer gjithmonė nė nivele tė mėparshme - dhe i ka tejkaluar ato.

Prandaj, nė rrethana tė tilla, ėshtė e rėndėsishme tė bindemi qė nė planin afatgjatė, siē ėshtė investimi nė fondet e pensioneve, koha funksionon nė favorin tonė. Kjo do tė nėnkuptonte qė sa mė gjatė tė jetė periudha e investimeve, aq mė e mundshme ėshtė tė arrihet kthimi i pritshėm.
Ekipi i FSKP-sė ėshtė i pėrbėrė nga profesionistė me pėrvojė shumė vjeēare nė fushėn e investimeve dhe administrimit tė rrezikut, tė cilėt ēdo ditė monitorojnė tė gjitha lėvizjet e tregut botėror dhe vendas. Portofolet e Fondeve tė menaxhuara nga FSKP-ja janė tė larmishėm nė instrumente tė ndryshme pėr tė mbrojtur asetet dhe rritjen e tyre.

Me kėtė rast i njoftojmė kontribuuesit se pėrkundėr gjendjes momentale tė krijuar nga COVID-19, bilanci i tyre vazhdon tė ketė kthim pozitiv nga investimet (me ndonjė pėrjashtim tė mundshėm). FSPK ka njė kthim nė investime prej 63.87% qė prej themelimit, pra nga data 03.02.2007 e deri mė 26.04.2020. Rėnia aktuale e vlerės sė investimeve, prej rreth -8.32% pėr vitin 2020, ka zvogėluar kthimin e akumuluar dhe besojmė qė ėshtė e pėrkohshme, ku vetėm nė muajin Prill, pra deri mė datėn 26.04.2020, investimet e FSKP-se kanė shėnuar rritje pėr 4,19%, rritje kjo qė tregon shenjat e para se tregjet financiare globale kanė filluar tė rikuperohen.

Mars 2020 - NJOFTIM
Pėr shkak tė situatės se jashtėzakonshme dhe mbrojtjes nga virusi i pėrhapur COVID-19, Fondi Slloveno Kosovar i Pensioneve do tė jetė i mbyllur pėr kontakt direkt dhe vizita nga klientėt, qe nga data 16.03.2020 deri ne njoftimin e radhės.

Pėr ēdo kėrkesė dhe raste urgjente ju lutem kontaktoni ne e-mail adresėn: info@fskp.eu dhe numėr te telefonit 049 25 25 35 dhe 038 22 00 31 dhe ne do tė ju pėrgjigjemi!
Pa panik, vetėm me kujdes tė shtuar!

Me respekt,
Fondi Slloveno Kosovar i Pensioneve


Shkurt 2020 - Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve falė seriozitetit nė menaxhimin e mjeteve tė kontribuesve, pėrkushtimit maksimal dhe efikasitetit nė punė, ka arritur tė sigurojė kthim pozitiv pėr klientėt e tij. Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve ka pėrfunduar vitin 2019 me njė kthim pozititv prej  14.11%.      

FONDI synon tė jetė njė faktor i rėndėsishėm nė sistemin financiar, kėtė e dėshmon edhe operimi me sukses nė tregun pensional qė nga viti 2006, si dhe puna e vazhdueshme pėr zhvillimin e mėtutjeshėm tė tregut pensional nė Kosovė.


PĖR NJĖ PLEQĖRI PA BRENGA BĖHU PJESĖ E JONA EDHE TI.


Janar 2020- Tė nderuar klientė,

Ju njoftojm se nga data 20.12.2019 ėshtė bėrė pėrditėsimi I sistemit, dhe nga tani mund tė keni qasje  online nė portalin ''Llogaria ime''.

Faleminderit pėr mirėkuptim!
Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve.Shtator 2019 - Tė nderuar klientė,
FONDI gjatė kėtyre ditėve ėshtė duke bėrė pėrditėsimin e sistemit, procedur kjo qė do tė marrė kohė pėr tu pėrfunduar.
Gjatė procesit tė pėrditėsimit do te keni vėshtirėsi te qaseni online ne portalin "Llogaria ime".
Pasi te qaseni nė portalin "Llogaria ime" ju do tė mundeni te shiqoni gjendjen e llogairse suaj vetėm deri me datėn 30.06.2019, pėr arsye tė pėrditėsimit tė sistemit.
Nėse deshironi tė kontrolloni gjendjen e llogarise suaj, ju lutemi dergoni njė kėrkesė me e-mail nė info@fskp.eu dhe ne do tė ju dergojmė gjendjen e llogarise suaj deri mė sot!

Faleminderit pėr mirkuptim!
Fondi Slloveno - Kosovar i Pensioneve.Janar 2017 - Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve arriti qė falė seriozitetit nė menaxhimin e mjeteve tė kontribuesve, pėrkushtimit dhe efikasitetit nė punė, tė sigurojė kthim pozitiv pėr klientėt e tij. Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve e pėrfundon vitin 2016 me njė kthim pozititv prej 9.01%, ndersa prej themelimit deri mė 31.12.2016 ka shėnuar kthim pozitiv prej 58.43%.

FONDI synon tė jetė njė faktor i rėndėsishėm nė sistemin financiar, nė tregun pensional si dhe pėr zhvillimin e mėtutjeshėm tė tregut tė kapitalit nė Kosovė.Komunikatė pėr shtyp, Maj 2012

Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve filloi tė investoj nė letrat me vlerė tė Republikės sė Kosovės. Nė ankandin e rradhės sė muajit Maj 2012, Fondi ėshtė njėri ndėr blerėsit e bonove tre-mujore tė emetuara nga Republika e Kosovės.
Me qėllim tė kontribuimit tė mėtutjeshėm nė pėrmirėsimin e gjendjes ekonomike nė vend, Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve mbėshtet hapjen e tregut tė letrave me vlerė nė Kosovė dhe do tė vazhdojė me blerjen e tyre edhe nė tė ardhmen duke dhėnė kėshtu kontributin e vet nė zhvillimin dhe zgjerimin e tregut tė kapitalit. Si fond pensional, llojllojshmėria e intrusmenteve financiare ėshtė shumė e rėndėsishme, por edhe siguria e tyre poashtu. Emetimi i letrave qeveritare me vlerė ėshtė njė fillim i mbarė dhe shumė i mirėpritur nga Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve. Duke pasur paraysh qė fondet pensionale nė vendet e zhvilluara janė investitori kryesorė nė tregjet e kapitlait, Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve do tė vazhdojė tė luaj rolin e tij nė zhvillimin e mėtejmė tė kėtij tregu, duke rritur kėshtu vazhdimisht investimet nė letrat me vlerė tė emetuar nga Republika e Kosovės.
Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve operon nė Kosovė qė nga viti 2006 prej kur edhe u licencua nga Banka Qendrore e Republikės sė Kosovės pėr tė operuar nė shtyllėn e tretė tė sistemit pensional nė Kosovė. FONDI ėshtė anėtar i Prva Group, grupacion Slloven qė njihet si ndėr kompanitė mė tė mėdha tė Evropės Juglindore pėr sigurime pensionale si obligative ashtu edhe vullnetare. Prva Group veprimtarinė e saj e shtrin nė shumė vende tė Evropės Juglindore dhe nė tri prej tyre operon nė shtyllėn e dytė (obligative). Prva Group sot ka 333,126 tė siguruar rreth 393.3 milion EUR mjete nėn menaxhim.

FONDI synon tė jetė njė faktor i rėndėsishėm nė sistemin financiar, nė tregun pensional si dhe pėr zhvillimin e mėtutjeshėm tė tregut tė kapitalit nė Kosovė.

Janar 2012 - Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve arriti qė falė seriozitetit nė menaxhimin e mjeteve tė kontribuesve, pėrkushtimit dhe efikasitetit nė punė, edhe pėrkundėr lėvizjeve negative dhe zhvillimeve nė tregun botėror gjatė vitit tė fundit, tė sigurojė kthim pozitiv pėr klientėt e tij. Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve e pėrfundon vitin 2011 me njė kthim pozititv prej 3.93%, qė do tė thotė qė me performancėn e tij ka tejkaluar tė gjitha fondet pensionale nė regjion.

Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve operon nė Kosovė qė nga viti 2006 prej kur edhe u licencua nga Banka Qendrore e Republikės sė Kosovės pėr tė operuar nė shtyllėn e tretė tė sistemit pensional nė Kosovė. FONDI ėshtė anėtar i Prva Group, grupacion Slloven qė njihet si ndėr kompanitė mė tė mėdha tė Evropės Juglindore pėr sigurime pensionale si obligative ashtu edhe vullnetare. Prva Group veprimtarinė e saj e shtrin nė shumė vende tė Evropės Juglindore dhe nė tri prej tyre operon nė shtyllėn e dytė (obligative). Prva Group sot ka 321,864 tė siguruar rreth 372.4 milion EUR mjete nėn menaxhim dhe ka 33.05 milion EUR kapital.

Sot FONDI ka mbi 4000 klientė tė cilėt kursejnė pėr pensionin e tyre, mė shumė se 100 kompani qė paguajnė pėr punėtorėt e tyre si pjesė e paketės sė beneficioneve pėr ta dhe ēdo muaj paguan pensione pėr klientėt e tij, ku pensioni i tyre ėshtė mbi mesataren e rrogės nė Kosovė. Pėr tė gjithė klientėt e tij, FONDI mundėson kyējen nė llogari individuale ku secili personalisht mund tė pėrcjellė mjetet e tij tė investuara si dhe tė informohet nė ēdo kohė me vlerėn e aksioneve, duke ofruar kėshtu pėrkushtim tė vazhdueshėm pėr transparencė dhe llogaridhėnie.

Zhvillimet e mėtutjeshme tė tregut Kosovar dhe veēanėrisht hapja e shtyllės sė dytė, pra asaj obligative tė pensioneve, do tė kontribuonte nė pėrmirėsimin dhe avancimin e sistemit pensional, zhvillimin ekonomik tė vendit, dhe nė ngritjen e kapaciteteve kursyese tė tė gjithė individėve. Liberalizimi i tregut tė pensioneve nė Kosovė pėrveē se do tė krijonte konkurrencė, e konkurrenca pėrmirėsim shėrbimesh, do tė mundėsonte qė secili qytetar tė vendoste se ku dėshiron tė kursejė pėr pleqėrinė e tij.FONDI synon tė jetė njė faktor i rėndėsishėm nė sistemin financiar, nė tregun pensional si dhe pėr zhvillimin e mėtutjeshėm tė tregut tė kapitalit nė Kosovė.

5 - 6 Mars 2011 - Me qėllim tė ofrimit sa mė efikas tė informacionit qytetarėve tė inetresuar, Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve ka filluar tė mbajė promocione nė qendra tė ndryshme. I pari i tillė u mbajt nė Albi Mall, ku pėrmes kontaktit tė drejtpėrdrejt frekuentuesve tė kėsaj qendre i'u dha mundėsia tė informohen nė lidhje me mundėsitė dhe pėrparsitė qė ofron ky fond pensional. Aktivitete tė tilla planifikohen tė mbahen edhe nė qendra e pika tjera nė tė ardhmen.10 - 13 Qershor 2010 - Prva Group festoi 10 vjetorin e themelimit tė kompanisė si dhe sukseset e njė pas njėshme qė Prva Group ka korrur kėto vite. Nė kremtim nė Slloveni morrėn pjesė tė gjithė punėtorėt e Prva Group, pėrfshirė kėtu edhe punėtorėt nga Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve, si dhe grupacioneve tė tjera tė rajonit, qė janė anėtar tė Prva Group. Nė fund tė Majit 2010, Prva Group numėroi 252,817 tė siguruar, EUR 282.4 milion asete nėn menaxhim, dhe EUR 32 milion kapital.

Mars 2010 - Oda Ekonomike Amerikane organizoi konferencėn “Qasja nė kapital” nė tė cilėn, nė mes tė tjerash, u diskutua edhe liberalizimi i tregut tė pensioneve si, pėrdorimi i mjeteve pensionale si investime lokale, si dhe si kjo ndihmon nė lehtėsimin nė qasjen nė kapital pėr kompanitė vendore . Ndėr folėsit ishte edhe drejtori i KB Prvo, kompania kryesore pėr sigurime pensionale qė operon nė Maqedoni, dhe qė poashtu ėshtė anėtare e Prva Group, Janko Trenkoski. Ky i fundit, duke u bazuar nė pėrvojėn Maqedonase tė liberalizimit tė tregut tė pensioneve, dha sugjerime konstruktive pėr liberalizimin e tregut tė pensioneve nė Kosovė.

Me daten 23 Korrik 2009, Oda Ekonomike Amerikane organizoi konferencėn me temėn "Zhvillimi i tregut tė kapitalit"

Nė kėtė konferencė u diskutua rėndėsia dhe domosdoshmėria e zhvillimit tė tregut tė kapitalit nė Kosovė. Dardan Sejdiu, drejtor i pėrgjitshėm i FONDI-t si pjesėmarrės aktiv nė konferencė, mbajti prezentimin lidhur me " Roli i fondeve pensionale nė zhvillimin e tregut tė kapitalit" dhe ndėr tė tjerash theksoi se " fondet pensionale janė investitorėt mė tė mėdhenjė institucional dhe njė gjė e tillė duhet tė realizohet sa mė shpejt edhe nė Kosovė".  Nė konferencė pjesėmarrės ishin edhe profesorėt nga Georgetown Reena Aggarwal dhe Lynn Doran20.03.09 - Nėnshkruhet marrėveshje bashkėpunimi nė mes Fondit Slloveno-Kosovar tė Pensioneve dhe PTK-sė

Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve dhe Posta e Telekomi i Kosovės kanė nėnshkruar njė marrėveshje pėr dėrgimin e pasqyrave tė klientėve pėrmes shėrbimeve tė postės.
"Kjo marrėveshje mundėson qė pėrmes shėrbimeve tė Postės, Fondit tė jetė mė afėr qytetarėve deklaroi drejtori i Fondit, Dardan Sejdiu, nė njė konferencė pėr media. Ndėrkaq kryeshefi i PTK-sė, Shyqri Haxha  deklaroi se pėrveē se "PTK-ja do tė pėrfitojė nė tė hyra ajo do tė tregojė pėrkushtimin ndaj qytetarėve tė Kosovės".  Kjo nuk do tė jetė marrėveshja jonė e fundit deklaroi Sejdiu nė pėrmbyllje tė konferencės.

04.06.08 - Interviste e Dardan Sejdiut dhėnė KosovaNews

Shkarko intervisten ne PDF format

04.06.08 - Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve edhe mė afėr jush

Nė mėnyrė qė sistemi pensional dhe kursimi pensional tė jenė sa mė afėr qytetarėve, Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve dhe Banka Ekonomike si dy institucione financiare,  kanė lidhur marrėveshje pėr ofrimin e planeve pensionale tė Fondit Slloveno-Kosovar tė Pensioneve nė tė gjitha filialet e Bankės Ekonomike.  

Nga dita e mėrkurė, 4 qershor 2008 tė gjithė qytetarėt e vendit mund tė fillojnė tė kursejnė pėr njė pleqėri tė rrehatshme dhe pa brenga, me plan pensional tė Fondit Slloveno-Kosovar tė Pensioneve nėpėr tė gjitha filialet e Bankės Ekonomike.  

Nė konferencėn e organizuar pėr media ku dhe u nėnshkrua marrėveshja nė mes tė dy palėve, Dardan Sejdiu, drejtor i pėrgjithshėm i Fondit-Slloveno Kosovar tė Pensioneve deklaroi se Fondi do tė pėrpiqet maksimalisht qė qytetarėt e Kosovės tė kenė mundėsi tė fillojnė kursimet e tyre pensionale pranė Fondit, dhe kėto kursime do jenė njė investim i qėlluar pėr pleqėri pa brenga"  tutje z. Sejdiu shtoi se "sistemi pensional i Kosovės duhet zhvilluar ende duke krijuar mundėsi sa mė tė mira pėr qytetarėt pėr kursim dhe nė tė njėjtėn kohė duke i informuar ata nė mėnyre sa mė transparente mbi investimet afatgjate tė kėtyre fondeve."

Ndėrsa, Valon Lluka, Drejtor i Bankės Ekonomike, duke qenė i pari qė nėnshkroi kontratėn pensionale tha se "Banka qė ai drejton do vazhdoj me rritėm tė pėrshpejtuar nė ofrimin e shėrbimeve inovative dhe konkurrente pėr klientėt e saj", gjithashtu shtoi se "bashkėpunimi me Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve ėshtė vetėm njėra nga vazhda e risive qė kjo bankė do ofroj pėr klientėt e saj nė vitin 2008."

21.05.08 - Kryetarja e Bordit Mbikėqyrės tė Fondit Slloveno-Kosovar tė Pensioneve, merr ēmimin pėr arritje profesionale

Me 18 Maj 2008, Dr.Alenka Znidarsic Kranjc, Kryetare e Prva Group, njėherit edhe kryetare e Bordit Mbikėqyrės tė Fondit Slloveno-Kosovar tė Pensioneve, mori ēmimin pėr arritjet profesionale ne kategorinė e ndėrmarrėsisė. Ceremonia u mbajt gjatė takimit vjetor tė BERZ-sė ( Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim), nė Kijevė tė Ukrainės, nė "Gruaja nė Biznes".

Alenka Znidarsic Kranjc mori ēmimin pėr arritjet nė zhvillimin e Prva Group pėr periudhėn 2001 - 2008. Pas shtatė vite operimi nė fushėn e sigurimit pensional suplementar dhe menaxhim te aseteve, Prva Group ėshtė prezent nė tetė shtete Evropiane, Slloveni, Maqedoni, Serbi, Rumuni, Ukraine, Mal tė zi dhe Kosovė. Prva Group ka 38 milion kapital, 200,000 polica sigurimi dhe 160 milion euro asete nėn menaxhim.

16.04.08 - Sejdiu takon Pėrfaqėsuesin e Fondit Monetar Ndėrkombėtar nė Kosovė

Dardan Sejdiu, Kryetar i Bordit drejtues tė FSKP-sė dhe Bostjan Mikulic, anėtar i Bordit Drejtues, takuan sot pėrfaqėsuesin e Fondit Monetar Ndėrkombėtarė nė Kosovė, Edgardo Ruggiero. Rėndėsia e Fondit Monetar Ndėrkombėtar nė rrjedhat ekonomike tė vendit si dhe mundėsia e investimeve nė Kosovės ishin dy ēėshtjet kryesore qė u diskutuan gjatė kėtij takimi.

04.04.2008 - Alenka  Žnidaršic Kranjc takohet me Kryetarin e Autoritetit Qėndror Bankar tė Kosovės, Hashim Rexhepi

Nė kuadėr tė vizitės sė Alenka Žnidaršic Kranjc nė Fondin Slloveno Kosovar tė Pensioneve, z.Sejdiu dhe znj. Kranjc takuan z.Hashim Rexhepin kryetar i Autoritetit Qendror Bankar tė Kosovės.
Ky takim u realizuar nė kuadėr tė bashkėpunimeve tė shumta profesionale nė mes tė FSKP-sė dhe QBAK-sė.

02.04.2008 - Alenka  Žnidaršic Kranjc viziton Fondin Slloveno Kosovar tė Pensioneve

Alenka Žnidaršic Kranjc, Kryetare e Prva Group, njėherit edhe kryetare e Bordit Mbikėqyrės tė Fondit Slloveno Kosovar tė Pensioneve, realizoi njė takim pune dy ditor nė Fondin Slloveno Kosovar tė Pensioneve.

01.04.2008 - Sejdiu ligjėron nė Universitetin Amerikan tė Kosovės

Me temėn "Sistemi Pensional nė Kosovės", Dardan Sejdiu, Kryetar i Bordit Drejtues tė Fondit Slloveno Kosovar tė Pensioneve, i ėshtė drejtuar studentėve tė Universitetit Amerikan tė Kosovės. Pensionet, mėnyrat e mundshme tė kursimit, sistemi i aplikuar nė Kosovė si dhe liberalizimi i tregut pensional ishin disa nga temat tė cilat u prekėn nga Sejdiu nė kėtė ligjeratė. 

25.03.08 - Sejdiu takoi ministrin e Ministrisė sė Tregėtisė dhe Industrisė Lutfi Zharku

Nė vazhdimin e bisedimeve pėr mundėsinė e pėrmirėsimit tė sistemit pensional nė Kosovė, Sejdiu nė cilėsinė e kryetarit tė Bordit drejtues tė Fondit Slloveno Kosovar tė Pensioneve takoi Ministrin e Tregėtisė dhe Industrisė, Lutfi Zharku.
Pėrparėsia dhe mundėsia e investimit nė Kosovė, ishin ēėshtjet kryesore qė u diskutuan nė kėtė takim.

19.03.2008 - Sejdiu takoi zėvendės ministrin e Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave Bedri Hamza

Dardan Sejdiu, Kryetar i Bordit Drejtues i Fondi Slloveno-Kosovar tė Pensioneve, sot u takua me zėvendės ministrin e Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave, Bedri Hamza.
Sistemi pensional, si ēėshtje shumė e rėndėsishme nė zhvillimin e mirėqenies dhe mbarė ekonominė e vendit, ishte temė kryesore e kėtij takimi.
Sejdiu premtoi qė Fondi Slloveno Kosovar i Pensioneve do tė vazhdojė misionin e tij dhe do tė kontribuojė nė avancimin e sistemit pensional dhe pėrmirėsimin e shėrbimin pėr pensionistėt e vendit, ndėrsa Hamza shprehu mirėnjohjen pėr punėn  e deritashme tė Fondit Slloveno-Kosovar tė Pensioneve dhe gatishmėri pėr pėrkrahje institucionale.

07.11.2007 - Kompani aksionare e sigurimeve  Prva Group

Prva pokojninska družba ėshtė riorganizuar nė komopani aksionare tė sigurimeve Prva Group

Pas regjistrimit nė regjistrin e kompanive mė 6 nėntor 2007, Prva pokojninska družba plc ėshtė riorganizuar nė kompani aksionare tė sigurimeve Prva Group plc.
Agjencia pėr mbikėqyrjen e sigurimeve ka lėshuar njė deklaratė pėrmes sė cilės ka ndėrprerė lejen e kompanisė pėr t'u marrė me veprimtarinė e sigurimeve pensionale mė 14 shkurt 2007. Me kėtė deklaratė dhe regjistrimin nė regjistrin e kompanive, ėshtė pėrfunduar procesi gjashtėmujor i riorganizimit tė Prva pokojninska družba nė Prva Group plc dhe themelimin e nėnkompanisė sė re me emrin Prva osebna zavarovalnica.

Aktivitetet e sigurimeve pensionale dhe tė gjitha kontratat e sigurimeve janė bartur tek Prva osebna zavarovalnica plc, e cila e ka lejen pėr t'u marrė me sigurime aksidentale, shėndetėsore dhe jetėsore nė Slloveni. 

Prva Group i ka 8 nėn kompani; Prva osebna zavarovalnica nė Slloveni, KB Prvo penzisko društvo AD Skopje nė Maqedoni, Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve sh.a. Prishtinė nė Kosovė, Garant penzijsko društvo a. d. nė Serbi, Pension Standard nė Ukrainė, Prima Pensie nė Rumuni, dhe kompanitė nė Shqipėri dhe Mal tė Zi tė cilat janė nė proces tė marrjes sė licencės.

03.10.2007 - BERZH e mbėshtet zgjerimin e fondit pensional PRVA nė Evropėn Juglindore

BERZH ka nėnshkruar marrėveshje me Prva Pokojninska Druzba ("Prva") , Slloveni nė mars, pėr investime nė ekuitete nė vlerė prej 8 milion euro, qė do tė ofrojė mjetet tjera pėr themelimin dhe zgjerimin e fondit pensional Prva, dhe filialet pėr menaxhimin e aseteve nė Evropėn juglindore (Serbi, Kosovė, Mal tė Zi, Shqipėri, Rumuni dhe Ukrainė) dhe nė fazėn e dytė nė Komonvelthin Shteteve tė Pavarura. Si rezultat i kėsaj, BERZH bėhet aksionari i tretė mė i madh i PPD-sė, me 20 pėr qind, si dhe Dej me 32 pėr qind, dhe  Poteza Skupina me 30 pėr qind.

Themeluar nė vitin 2000, Prva ėshtė tani kompania e pensioneve qė udhėheq nė Slloveni, me pjesėmarrje aksionare nė treg me rreth 22.5 pėr qind. Gjithashtu aktualisht ka veprimtari tė fondit pensional nė Ish Republikėn Federale Jugosllave tė Maqedonisė me aksione nė treg nė vlerė prej 53 pėr qind, nė Kosovė dhe Serbi, dhe se ėshtė nė proces sė inkuadrimit nė tregjet e Shqipėrisė dhe Ukrainės. Tė gjitha sė bashku, kompanitė e Prva group kanė mė tepėr se 250.000 mbajtės sė policave. Pa marrė parasysh faktit se ėshtė kompani relativisht e re, PPD po bėhet njė prej ofruesve liderė tė pensioneve nė rajon me pėrvojė dhe fokus tė partė regjional.

Nė Rumuni. Prva ka themeluar Prima Pensie Fond de Pensii SH.A. Kompania ka pėr synim qė tė ketė 10 pėr qind tė aksioneve nė treg tė fondeve mandatore dhe gjithashtu do tė lansojė fondin fakultativ pensional nė ēerekun e partė tė vitit 2008.

Jonathan Woollett, Drejtor i BERZH-it pėr Institucionet jo-bankare financiare, thotė se: 'Si aksionar i Prva Group Slovenia, kompania amė e Prima Pensie, Banka fuqimisht e pėrkrah hyrjen e Prima Pensie nė tregun pensional tė Rumanisė. Prva Group ėshtė njė menaxher i aftė rajonal qė ofron sigurime pensionale dhe produkte tė menaxhuara tė fondit pensional nėpėr rajon. Pjesėmarrja e Prima Pensie nė tregun Rumun tė pensioneve, do tė nxisė konkurrencė dhe do tė sjellė tregje tė vlefshme nė kuptim tė pensioneve.' 

Damjan Mencej, Kryetar dhe CEO i Prima Pensie Fond de Pensii S.A., tha "Prima Pensieofron ekspertizė tė fituar nga PRVA group nė sektorin e pensioneve dhe nė menaxhimin e portofolit. Nė Rumani kompania ka ekipin e specializuar tė njerėzve qė kanė pėrvojė nė tė gjitha aspektet e veprimtarive tė fondeve.'

http://www.ebrd.com/new/pressrel/2007/071003.htm

11.07.2007 - Suksesi i mrekullueshėm i Fondit Slloveno-Kosovar tė Pensioneve...

Gjatė ditėve tė fundit Fondi Slloveno Kosovar i Pensioneve ka arritur njė sukses tejet tė mirė nė investimin e mjeteve pensionale e cila ka rritur vlerėn e njėsisė tė kėtij fondi nė 110,35 pėr pesė muaj qė nga 1 shkurti kur ka filluar tė veprojė nė mėnyrė aktive ky fond.

Me fjalė tė thjeshta kjo nėnkupton se fondi nė fjalė ka arritur njė kthim nė investim prej 10,35 % pėr pesė muaj e dhjetė ditė. 

Data 01.02.2007
Vlera e njėsisė = 100.00
      
Data 10.7.2007
Vlera e njėsisė = 110.35

Siē shihet nė fillim tė veprimit tonė si fond vlera e njėsisė ka qenė 100.00 pėrderisa tash ka shėnuar njė ngritje nė 110.35 qė me fjalė tė thjeshta ėshtė 10.35 % kthim nė investim pėr pesė muaj e dhjetė ditė apo 1.95 % kthim nė investim nė baza mujore.

Njė i siguruar i yni i cili ka kontribuar pranė fondit me shumėn prej 30 euro qė nga shkurti tash pas pesė muaj e dhjetė ditėve nė fond do tė ketė tė grumbulluar shumėn neto prej 158.38 euro dhe atė pasi qė i ėshtė hequr tarifa kyēėse.

Nėse e krahasojmė kėtė me kursimin bankar atėherė poqėse i siguruari ynė do tė kursente gjithashtu nė bankė nga 30 euro nė muaj, ai nga banka pėr kėtė shumė tė vogėl do tė fitonte 2 % interes vjetor qė nė baza mujore do tė thotė 0.16 %. Nėse ky individ do tė kursente nga 30 euro nė muaj pėr pesė muaj nė bankė do tė fitonte shumėn e grumbulluar 150.50 euro e cila gjithashtu nė fund do tė tatimohej dhe shuma neto pas tatimit do tė ishte 150.40 euro.

Kamata maksimale vjetore qė mund tė fitohet nė bankė ėshtė 4 % pėr shuma mė tė mėdha tė deponuara mbi 5000 euro pėrderisa nėse FSKP-ja do tė vazhdonte me kėtė trend tė kapitalizimit tė mundėsive pėr investim qė lindin nė tregjet financiare do tė arrinte njė kthim nė investim prej 20 % qė ėshtė pesė herė mė e madhe se nė bankė.

Ky kthim i mrekullueshėm nė investim ėshtė arritur falė fleksibilitetit qė e kanė fondet pensionale pėr tė reaguar shpejtė ndaj mundėsive tejet tė favorshme nė tregjet financiare.

Fondi Slloveno Kosovar i Pensioneve si fond pensional bashkohor me ndihmėn e ekspertėve nga Sllovenia ka arritur kėtė kthim nė investim duke shfrytėzuar disa herė mundėsitė e mrekullueshme tė cilat janė paarqitur nė tregjet e kapitalit dhe nė bursat botėrore nė botė.

Ēdo i siguruar pranė FSKP-sė ka mundėsi tė sheh nė web portalin e FSKP-sė nė Llogaria Ime shumėn e grumbulluar nė fond sė bashku me kėtė kthim nė investim prej 10.35 %. Krejt ēka duhet tė bėjė ai/ajo ėshtė qė tė hyjė nė web portal dhe tė fus username-in dhe password-in e tij/saj dhe aty mund tė sheh sa mjete i janė grumbulluar dhe sa ėshtė shuma net e grumbulluar nė fond e tij pas kėtij kthimi tė mrekullueshėm nė investim qė e ka arritur FSKP-ja gjatė kėtyre pesė muajve. 

Njė kthim i tillė arrihet vetėm nga fondet institucionale me renome botėrore.

FSKP-ja mėton tė publikojė nė baza ditore vlerėn e njėsisė dhe kthimin nė investim pas shfrytėzimit tė mundėsive tė mrekullueshme nė tregjet financiare pėr t’a bėrė investimin e mjeteve pensionale sa mė transparent pėr tė siguruarin.
10.06.2007 - Ukrainė...

Kompania e Pensioneve nė Ukrainė ėshtė kompania e pestė e themeluar jashtė, nė pronėsi tė Kompanisė sė Parė Pensionale.

Nė fillim tė vitit 2007, Kompania e Parė Pensionale ka themeluar filialin e kompanisė Administrator NPF Pension Standard me kapital statusor prej 1 milion EURO. Gjatė disa muajve tė ardhshėm Kompania ka fituar tė gjitha licencat e nevojshme dhe lejet duke ia lejuar ofrimin e shėrbimeve nė spektėr tė plotė brenda sistemit tė shtyllės sė tretė tė Ukrainės (sigurimi suplementar i pensioneve). Sistemi vullnetar i pensioneve nė Ukrainė kėrkon dy licenca tė ndryshme dhe tė ndara: e para ėshtė pėr Administratėn e Fondeve Pensionale jo shtetėrore (AFPSH), dhe tjetra pėr Menaxhmentin e Aseteve tė NPF-sė. Nė tė njėjtėn kohė Kompania gjithashtu ka themeluar Pensionin e vet tė Dytė tė Hapur NPF, si subjekt i pavarur juridik dhe organizatė jo profitabile.

Kompania (drejtor i sė cilės ėshtė Yuriy Lyubchenko, pėrfaqėsuesi Slloven - Denis Mancevic) e ka zyrėn e vet qendrore nė Kiev dhe planifikon qė tė arrijė numrin prej 25.000 personave tė siguruar me 750.000,00 EURO tė aseteve nėn menaxhim deri nė fund tė vitit. Sistemi suplementar i sigurimeve tė pensioneve nė Ukrainė ėshtė i ngjashėm me atė Slloven, duke i stimuluar punėdhėnėsit qė me lehtėsime nė taksa tė paguajnė premitė pėr punėmarrėsit e tyre. Pėr kėtė arsye qėllim i grupit tė Kompanisė do tė jetė ndėrmarrjet e mėdha dhe tė mesme nė kuadėr tė sigurimeve kolektive.

Nė Ukrainė, pavarėsisht nga tregu i madh, sigurimi pensional ėshtė i zhvilluar mjaft. Kompania e Parė Pensionale me pėrvojė dhe njohuri nga Sllovenia dhe tregjeve tjera nė zhvillim, planifikon tė bėhet njė prej ofruesve lider tė sigurimeve suplementare tė pensioneve nė Ukrainė vendin mė tė madh nė Evropė.

11.04.2007 - Panairi financiar...

Me datėn 11 dhe 12 Prill 2007 nė pallatin e rinisė dhe sporteve nė Prishtinė u mbajt panairi financiar ku morrėn pjesė njė numėr i madh i institucioneve financiare tė cilat pėrkrahin komitetin e biznesit nė menyra tė ndryshme.

Nė kėtė panair ishte prezent edhe Fondit Slloveno- Kosovar i Pensioneve, i cili u vizitua nga njė numėr i madh i qytetatrėve tė cilėt shprehen njė interesim tė madh pėr mundėsitė e reja tė kursimit tė cilat i’u kishin munguar qytetarėve pėr njė kohė tė gjatė. 
Kjo ndihmoi qė qytetarėt tani e tutje tė kenė njė pasqyrė mė tė qartė pėr Fondin Slloveno-Kosovar tė Pensioneve dhe tė mendojnė pėr njė tė ardhme mė tė mirė duke kursyer kėtu tek ne pėr njė pleqėripa brenga.

28.03.2007 - EBRD blen pjesėn e parė tė aksioneve...

Prva pokojninska druzba d.d. Lublanė (themeluesi kryesor nė FSKP sh.a.) ka ndryshuar pėrbėrjen e aksionerve tė saj dhe nė pronėsi tash merr pjesė edhe EBRD (Banka Evropiane pėr Rindertim dhe Zhvillim) me 20% te aksioneve. Ky hap i ndėrmare nga EBRD edhe njė herė dėshmon se Prva pokojninska druzba ėshtė njė partner i besueshėm nė ofrimin e sigurimeve pensionale nė rajon, ku nėpėrmjet Fondit Slloveno-Kosovar tė pensioneve ėshtė pėrfshirė edhe Kosova.

Avni Sejfuli
Kryetar i Bordit Drejtues


EBRD blen pjesėn e parė tė aksioneve nė fondin pensional tė Sllovenisė €8 milion investim nė aksione nė Prva pokojninska druzba

Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (EBRD) ka blerė 20% tė aksioneve nė Prva pokojninska druzba (PPD) tė Sllovenisė, menaxher nė pronėsi private i skemave obligative dhe vullnetare tė pensioneve nė Slloveni dhe Evropėn Juglindore. Investimi i EBRD-sė me deri €8 milion do tė ofrojė financim tė mėtutjeshėm pėr themelimin dhe zgjerimin e fondit pensional tė Prvas me fonde pensionale dhe aset menaxherė simotra nė tregjet e Evropės Juglindore (Serbi, Kosovė, Mali i Zi, Shqipėri, Rumani dhe Ukrainė) dhe nė fazėn e dytė edhe nė Komonveltin e Shteteve tė Pavarura.

Pas kėsaj rritje tė kapitalit, EBRD-j ėshtė bėrė aksionari i tretė mė i mdh nė PPD pas Dej, qė ka 32% tė aksioneve dhe Grupit Poteza me 30% tė aksioneve.

Kjo ėshtė pjesėmarrja e parė e kėsaj banke nė blerjen e aksioneve nė njė fond pensional nė pronėsi sllovene. I themeluar nė vitin 2000, Prva pėr momentin ėshtė kompania udhėheqėse e fondeve pensionale nė Slloveni me rreth 67,000 tė siguruar dhe njė pėrqindje tė tregut prej pėrafėrsisht 22.5%. Pėr momentin kjo kompani gjithashtu vepron nė Maqedoni me rreth 70,000 tė siguruar dhe njė pėrqindje tė tregut prej 53%, Kosovė dhe Serbi dhe ėshtė duke hyrė edhe nė tregun e Shqipėrisė dhe Ukrainės. Pėrkundėr faktit qė ėshtė njė kompani relativisht e re, PPD-ja ka filluar tė dal nė pah si njė nga ofruesit e shėrbimeve tė kursimeve pensionale me njė pėrvojė adekuate dhe me njė fokus tė qartė regjional .

"Aksionarėt ekzistues tė PPD-sė janė pajtuar qė tė shtojnė kapitalin nė mėnyrėn mė tė duhur tė mundshme me qėllim qė tė jenė mė kompetent pėr hyrjen nė tregjet e Evropės Juglindore ," tha Alenka Žnidaršic Kranjc, Kryetare e Bordit Drejtues tė PPD-sė. "Bashkėpunimi me EBRD-nė zvogėlon nė mėnyrė substanciale rrezikun e hyrjes nė tregjet e tilla pėr shkak se ndihmon nė krijimin e partneriteteve solide lokale dhe fitimin e ekspertizės sė tregut qė rezulton nė pėrfitime pėr tė siguruarit e PPD-sė", pėrfundoi Žnidaršic Kranjc.

The EBRD-ja gjithmonė ka mbėshtetur reformat pensionale nė vendet nė tė cilat vepron, tha Franēois Lecavalier, Drejtor i EBRD-sė pėr Slloveni, Sllovaki, Hungari dhe Republikėn ēeke. Investimi nė PPD do t'i mundėsojė Bankės qė tė mbėshtet njė menaxher tė aftė regjional tė mjeteve pensionale nė ofrimin e sigurimit pensional dhe produkteve tė menaxhimit tė mjeteve pensionale anembanė rajonit. Kjo ėshtė veēanėrisht e rėndėsishme pėr zhvillimin e njė tregu tė institucioneve jofinanciare nė Evropėn Juglindore ku pėr shkak tė tė ardhurave tė vogla, mungesės sė kulturės sė kursimeve pensionale private dhe madhėsisė relativisht tė vogėl tė tregut, zdhjedhja e kėtyre produkteve mbetet e kufizuar pėr momentin, shtoi.

PPD shihet si njė institucion i rregulluar mirė pėr ofrimin e njė zgjidhje tė produkteve tė tilla dhe pėr tė siguruar bartjen e ekspertizės nė vendet pėrkatėse sa i pėrket fushės sė menaxhimit tė fondeve pensionale qė do tė plotėsohet edhe mėtutje nga ekspertiza regjionale dhe e tregjeve e EBRD-sė.

EBRD, qė ėshtė nė pronėsi tė  61 shteteve dhe dy institucioneve ndėrqeveritare,  ka pėr qėllim tė nxis tranzicionin prej ekonomive tė planifikuara nė nivel qėndror nė ekonomi tė tregut prej vendeve tė Evropės Qėndrore e deri nė Azinė Qėndrore. Vizitoni faqen e internetit tė  EBRD-sė: www.ebrd.com

Prva pokojninska družba, SH.A., njė ofrues kryesor i skemave obligative dhe vullnetare tė kursimit pensional nė slloveni dhe Evropwn Juglindore. Nw IRJ tw Mqedonisė, Serbi, Slloveni dhe Kosovw pėr momentin ka mė shumė se 140,000 tw siguruar dhe anėtar tė fondit me mė shumė se €110 milion tw aseteve nėn menaxhim. Pwr mė shumw informata pėr Prvan vizitoni faqen e internetit: www.prva.net

22.11.2006 - Hapja Solemne...

Mė datėn  22.11.2006  ėshtė bėrė hapja solemne e Fondit Slloveno - Kosovar tė Pensioneve.
Nė kėtė hapje solemne qė ėshtė mbajtur nė zyrat tona nė Prishtinė, pėrpos drejtorit tė Fondit z.Avni Sejfuli, pronares sė PPD - sė (Prva Pokojninska Druzba) znj. Alenka Znidarsic-Kranjc dhe pėrfaqėsuesėve tė korporatės Dukagjini z.Ekrem Lluka dhe Agim Lluka ishin prezent edhe pėrfaqėsuesit politik si Kryeministri  z. Agim Ēeku, ministri z.Astrit Haraēia, Z. Hashim Thaqi, z.Ramush Haradinaj  z.Veton Surroi etj.
Nė hapjen solemne ėshtė prezantuar qėllimi dhe vizioni ynė pėr tė ardhmen e Fondit.
Pėr informata tė detajuara ose pėr tė filluar kursimet pensionale ju mund tė kontaktoni
Fondin nė:

Adresa:
Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve
Rr. Ukshin Hoti nr 45/10
Qyteza Pejton
10000 Prishtinė, Kosovė

Telefon: +383 38 22 00 31

e-mail: info@fskp.eu

ose vizitoni degėt e njėrit prej partnerėve tonė bankar:
Llogaria Ime
Kontrolloni gjendjen e llogarisė tuaj pensionale

Kliko kėtu
____________________________

Kalkulo pensionin tėnd
- Kalkulatori i Pensioneve


____________________________

Pyetjet me te shpeshta

Postieri juaj

Punėsim

Shkarkime

Formulari Anketues

Lajmet

Prezentimi i drejtorit te pergjithshem te FONDI-t

Shkarko...