Kategoritė e personave tė ciėt mund tė kyēen nė sigurimin individual janė:

 1. Tė punėsuarit vetė
 2. Tė Vetėpunėsuarit
 3. Individėt qė nuk janė tė punėsuar
 4. Qytetarėt e Kosovės qė jetojnė dhe punojnė jashtė Kosovės

a. Kur dėshirojnė tė kursejnė pėr vetėn
b. Kur dėshirojnė tė paguajnė pėr ndonjė anėtar tė familjes brenda Kosovės


Sigurimi individual mundėsohet me lidhjen e marrėveshjes individuale midis FONDI-t dhe individit.

Ne sigurimin individual mund te kyqen edhe qytetarėt e Kosovės qe momentalisht jetojnė jashtė vendit. Po ashtu nėse ndonjė individ dėshiron tė kursejė apo tė kontribuojė pėr ndonjė person tjetėr mund ta bėjė kėtė por mjetet e grumbulluara nė llogarinė individuale i takojnė vetėm shfrytėzuesit tė mjeteve apo personit tė cilit iu ėshte hapur llogaria individuale.


Mėnyra e pagesės sė kontributit

I siguruari paguan (ose punėdhėnėsi pėr tė) kontribut ēdo muaj pas kyējes sė tij nė sigurim. Pėr personat qė kanė moshė 55 vjet e mė tepėr ka rregulla tė veēanta tė kyējes sė tyre nė sigurimin pensional suplementar.


Llogaria inviduale e tė siguruarit

Tė siguruarve u hapen llogari individuale. Kėto llogari do tė menaxhohen nga administrate e FONDI-t. Gjendja nė llogaritė individuale rritet sipas pėrfitimeve qė i arrin menaxheri i mjeteve nė tregjet financiare tė shteteve OECD.


Mosha e kyējes

Nė planin pensional tė FONDI-t mund tė kyēen personat prej moshės qė ėshtė e lejuar me ligjin pėr punėsim.


Kontributi mujor minimal i paraparė nė Planin pensional tė FONDI-t ėshtė:

 • Pėr tė punėsuarit jo mė pak se 30 euro nė muaj (me contribute bashkėrisht nga punėdhėnėsi dhe i punėsuari)
 • Pėr jo tė punėsuarit jo mė pak se 20 euro nė muaj)

Mjetet e paguara nė mėnyrė individuale janė tė grumbulluara nė llogaritė individuale tė tė siguruarve dhe konsiderohen njėsoj tė pronėsuara si nė rastet kur individi kyēet vetė. Pronėsia e kėtyre mjeteve ėshtė tėrėsisht pronė e individit, pėrveq rasteve kur individi paguan pėr njė shfrytėzues tjetėr, atėherė pronar ėshtė shfrytėzuesi tjetėr.

I siguruari dhe FONDI  lidhin kontratė hyrėse nė formularin e Shoqėrisė. Kontrata hyrėse pėrmban tė gjithė tė dhėnat e nevojshme pėr hapjen e llogarisė personale. I siguruari pėrgjigjet pėr saktėsinė e tė dhėnave nė kontratėn hyrėse, gjithashtu edhe pėr saktėsinė e tė dhėnave qė do t'i ofrojė mė vonė. FONDI  ka tė drejtė tė kontrollojė dhe vėrtetojė saktėsinė e tė dhėnave  tė cilat i jep i siguruari, ose punėdhėnėsi i tij. Me kontratėn hyrėse, i siguruari vėrteton njohjen e tij me kėte plan pensional.


Kontrata hyrėse mes tė siguruarit dhe FONDI-t pėrmban keto informata:

 • Ekzekutuesi i Planit pensional
 • Emri dhe mbiemri i siguruarit dhe tė dhėnat personale
 • Klauzulen qė sigurimi i referohet sigurimit suplementar pensional vullnetar
 • Tė dhėnat rreth kontributit
 • Tė dhėnat rreth fillimit dhe mbarimit tė periudhes kohore tė sigurimit
 • Tė dhėnat e arsyetuarit nė rastin e marrjes sė vlerės blerėse nė rastin e vdekjes sė siguruarit
 • Data e kontratės hyrėse
 • Nėnshkrimi i kontratės hyrėse nga ana e ekzekutuesit dhe tė siguruarit

Tė gjitha tė dhėnat e tė siguruarve, FONDI i ruan si tė dhėna konfidenciale dhe qasje  nė to ka vetėm i siguruari.
Pėr informata tė detajuara ose pėr tė filluar kursimet pensionale ju mund tė kontaktoni
Fondin nė:

Adresa:
Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve
Rr. Ukshin Hoti nr 45/10
Qyteza Pejton
10000 Prishtinė, Kosovė

Telefon: +383 38 22 00 31

e-mail: info@fskp.eu

ose vizitoni degėt e njėrit prej partnerėve tonė bankar:
Llogaria Ime
Kontrolloni gjendjen e llogarisė tuaj pensionale

Kliko kėtu
____________________________

Kalkulo pensionin tėnd
- Kalkulatori i Pensioneve


____________________________

Pyetjet me te shpeshta

Postieri juaj

Punėsim

Shkarkime

Formulari Anketues

Sigurimi Individual