Llogaria Ime
Kontrolloni gjendjen e llogarisė tuaj pensionale

Kliko kėtu
____________________________

Kalkulo pensionin tėnd
- Kalkulatori i Pensioneve


____________________________

Pyetjet me te shpeshta

Postieri juaj

Punėsim

Shkarkime

Formulari Anketues
Personat qė mund tė kyēen nė sigurimin kolektiv pensional suplementar mund tė bėhet nė kėto mėnyra:

  1. Kolektive - Kur kontributin e paguan vetėm punėdhėnėsi
  2. E kombinuar - Kur kontributin e paguan punėdhėnėsi bashkė me  punonjėsin  
  3. Individuale - Kur kontributin e paguajnė vetėm punonjėsit

Sigurimi kolektiv pensional suplementar (SKPS) pėrfaqėson njėrėn nga dy format e kyējes dhe tė implementimit tė skemave pensionale suplementare.

Varėsisht nga kategoritė e personave tė cilėt dėshirojnė tė kyēen nė fond, Plani pensional i FONDI-t mundėson edhe skemat kolektive tė kyējes pėr tė gjithė punonjėsit nė tėrė Kosovėn, nėpėrmjet institucionit ose ndėrmarrjes ku ata janė tė punėsuar.

Punėtorėt (punėmarrėsit),  nė bazė tė Planit pensional, mund tė kyēen kolektivisht nė skemat pensionale suplementare me vullnet tė lirė, dhe atė ashtu qė punėdhėnėsit e tyre paraprakisht tė miratojnė kėtė Plan pensional dhe tė obligohen tė paguajnė tėrė, gjegjėsisht njė pjesė tė kontributit pensional pėr ta.

Sigurimi kolektiv pensional suplementar (pėr punėdhėnėsit dhe punėtorėt) mund tė implementohet nė kėto mėnyra:

Punėdhėnėsi pranon tė paguajė kontributet pensionale pėr punėtorėt e tij nė lartėsinė deri 10% mbi pagat bruto tė tyre; dhe
Punėdhnėsi dhe punėtorėt (tė siguruari) bien dakord tė kontribuojnė nė lartėsi deri 20% tė pagės tė tyre (secili nga 10%).

Plani pensional i FONDI-t, nė nenet e tij, ka paraparė edhe kushtet dhe kėrkesat ligjore qė dalin nga implementimi i SKPS.

Punėdhėnėsi kyēet nė SKPS dhe atė qė:

Pranon kushtet e sigurimit pensional suplementar, tė caktuara nė Plan pensional, si kushtet tė Planit Pensional tė cilin do ta financojė nė tė ardhmen; dhe
Pėr punėtorėt (tė siguruarit), tė cilėt nėpėrmjet tij do tė kyēen kolektivisht nė kėtė Plan pensional, deklarohet se do tė paguajė nė tėrėsi ose njė pjesė tė kontributit pensional.

Punėdhėnėsi dhe FONDI lidhin kontratė pėr hyrje nė Planin e pensioneve.
Kontrata hyrėse ndėrmjet FONDI-t dhe Punėdhėnėsi pėrmban kėto parametra:

Tė dhėnat rreth dy palėve kontraktues
Deklarata qė Punėdhėnėsi pajtohet me kushtet e kyējes nė Planin pensional
Tė dhėna pėr kontributin qė e pranon ta paguajė Punėdhėnėsi pėr gjithė tė punėsuarit tė vetė (punėtori paraprakisht autorizon punėdhėnėsit pėr pagesėn e kontributit pensional)

Kontratės pėr hyrje nė Planin pensional, punėdhėnėsi nevojitet t'i bashkangjes kontratat hyrėse tė punėsuarve, tė cilėt do tė jenė tė kyēur nėpėrmjet tė tij kolektivisht nė kėtė Plan pensional.
Pėr informata tė detajuara ose pėr tė filluar kursimet pensionale ju mund tė kontaktoni
Fondin nė:

Adresa:
Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve
Rr. Ukshin Hoti nr 45/10
Qyteza Pejton
10000 Prishtinė, Kosovė

Telefon: +383 38 22 00 31

e-mail: info@fskp.eu

ose vizitoni degėt e njėrit prej partnerėve tonė bankar:

Sigurimi Kolektiv