Me plotėsimin e kėtyre kėrkesave ligjore dhe me sigurimin e njė kapitali themelor prej 400(katėrqind) mijė eurosh, ėshtė themeluar shoqėria aksionare, Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve, nė pronėsi tė Prva Group nga Ljubljana dhe Korporatės Dukagjini nga Peja.

Prva Group u themelua nė vitin 2000 si Prva pokojninska družba plc, nė Slloveni, si kompani pensionale e cila ofron sigurime suplementare pensionale. Nė vitin 2005, Prva pokojninska družba plc, nė Slloveni filloi shtrirjen internacionale dhe deri tash ėshtė regjistruar dhe operon nė disa shtete nė Evropėn Jug-Lindore. Mė poshtė janė tė listuar shtetet nė tė cilat operon Prva Pokojninska družba plc:

  • 2005 - KB Prvo penzisko drustvo AD Shkup, Maqedoni, sigurim pensional i detyrueshėm
  • 2006 - Garant penzijsko družtvo a.d., Beograd, Serbi, pensione plotėsuese
  • 2006 - Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve Sh.A., Prishtinė, Kosovė, sigurim pensional plotėsues

Nė vitin 2007 Prva pokojninska družba plc u riorganizua nė Prva Group, plc.

Deri mė 31 Dhjetor 2015, Prva Group ka 437.822 klientė, me 659 milion euro mjete nėn menaxhim.


"Korporata "Dukagjini", e konceptuar dhe e drejtuar tash e gati 20 vjet nga z.Ekrem Lluka, ka qenė dhe ka mbetur sinonim i vizioneve largvajtėse tė afarizmit modern nė Kosovė, me njė prizėm tė gjerė aktivitetesh dhe veprimtarish, projektuar dhe realizuar nė harmoni me rrjedhat mė profesionale tė biznesit. Jo rrallė zhvillimi i "Dukagjinit" ėshtė krahasuar me synimet e zhvillimit tė shoqėrisė kosovare, si shembull qė duhet ndjekur.
E themeluar nė vitin 1987, fillimisht si embrion i shtypshkronjės, duke zhvilluar paralelisht aktivitete shėrbyese e tregtare, nė pak vite, pėrkundėr pengesave dhe obstruksionit tė pushtetit tė atėhershėm, "Dukagjini" zgjeroi veprimtaritė e shtypit dhe tė botimeve, mė vonė tė sigurimeve, tė prodhimit, ndėrtimit, mediave dhe komunikimit, dhe u bė faktor i rėndėsishėm i zhvillimit, nė Pejė e nė tėrė Kosovėn.
Angazhimi nė projekte tė rėndėsishme nė kohėn e rindėrtimit, bashkėpunimi me afaristė tė njohur rajonalė e evropianė, veqanėrisht kohėt e fundit bashkėpunimi me firmat sllovene, ndjekja nė hap e risive teknologjike moderne, jo vetėm me pjesėmarrje nė panaire e demonstrime botėrore por edhe me kontakte me projektues dhe prodhues tė saj, e bėjnė kompaninė ndėrkombėtarisht tė pranuar, me ēmime e mirėnjohje tė larta.
Ka qenė dhe mbetet vendimtare pėr zhvillimin e "Dukagjinit", por edhe tė ekonomisė kosovare, pjesėmarrja nė proceset e privatizimit dhe bashkėpunimi i frytshėm me institucionet e Kosovės. Privatizimi i Fabrikės sė birrės nė Pejė bashkė me "Llashkon" e mirėnjohur sllovene, ai i Plastikės nė Prishtinė dhe projektet zhvillimore tė kėtyre ndėrmarrjeve japin sinjale tė qarta dhe bindėse.
"Dukagjini" sot nė gjirin e vet e ka korporatėn numėr njė tė sigurimeve, shtėpinė mė tė madhe botuese, veqanėrisht tė avancuar vitet e fundit nė fushėn e teksteve shkollore, rrjetin librar, shtypshkronjėn me makina nga mė modernet, radion mė tė dėgjuar sipas tė gjitha sondazheve nė 5 vjetėt e fundit dhe televizionin lokal,kompaninė ndėrtimore,fabrikėn e birrės, njė nga mė tė mėdhatė nė rajon,njė varg projektesh tė tjera zhvillimore dhe ėshtė bashkėthemelues i Fondit Slloveno-Kosovar tė Sigurimeve Pensionale qė ofron njė perspektivė tė re tė mirėqenies sociale.
Pėr informata tė detajuara ose pėr tė filluar kursimet pensionale ju mund tė kontaktoni
Fondin nė:

Adresa:
Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve
Rr. Ukshin Hoti nr 45/10
Qyteza Pejton
10000 Prishtinė, Kosovė

Telefon: +383 38 22 00 31

e-mail: info@fskp.eu

ose vizitoni degėt e njėrit prej partnerėve tonė bankar:
Llogaria Ime
Kontrolloni gjendjen e llogarisė tuaj pensionale

Kliko kėtu
____________________________

Kalkulo pensionin tėnd
- Kalkulatori i Pensioneve


____________________________

Pyetjet me te shpeshta

Postieri juaj

Punėsim

Shkarkime

Formulari Anketues

Themeluesit